Výlet OPT – Dýně – Nová Ves u Leštiny

S příznivým podzimní počasím pokračuje náš pěší turistický oddíl ve výletech do okolí. A nebyl by to dost krásný a barevný podzim bez dýní. Ty jsme našli na statku Pipků v Nové vsi u Leštiny, kam nás zavedla vedoucí výpravy Jana Vávrová. Rázem jsme se ocitli na farmě plné velkoplošných dýňových dekorací, ale i přírodních hracích prvků ze dřeva, slámy a jak jinak než dýní.  Bludiště a probíhačky lákaly nejen děti, ale dětství připomněly i mnohým dospělákům.

Dýní tu bylo nespočet, různých druhů, tvarů i barev, radost pohledět a ty již přezrálé, puklé nebo  rozbité, nás podarovaly svými semeny. Inspirace přicházely ze všech stran. Kromě dětských atrakcí, jsme mohli okouknout drobné dekorace z tykviček, ale i obří pyramidy z tisíců dýní. Jak bychom mohli odsud odejít bez toho, aniž bychom se vyfotili s dýní v ruce?…..A přímo ze statku se linula vůně dýňové polévky a dýňových hranolků a jiných specialit, na které jsme pak sháněli recepty.

Nechyběla tu ani hospodářská zvířata jako je kráva, prase, ovce, se svými mláďaty. Krásně doplňovaly celý kolorit farmy. A co by to bylo za výlet, kdybychom neprozkoumali také náves a  kapličku v obci. Ještě na zpáteční cestě vlakem jsme měli možnost zahlédnou obrovská pole nesklizených dýní v okolí statku.  Odjížděli jsme s příjemným pocitem, že se sem zase rádi vrátíme třeba někdy se svými vnoučaty.