VYCHÁZKA HORUŠICE – ZDECHOVICE

Oddlíl pěších turistů se vydal 28.5. 2016 do Železných hor na vycházku kterou připravil Václav Merta z Horušic. Horušice leží v Čáslavské kotlině na úpatí Železných hor na jejím jižním úbočí v n.v. 250m. Jsou obklopeny ovocnými sady za kterým jsou husté lesy.Po všech zajímavostech o Horušicích se kterými nás Václav Merta seznámil jsme se pod jeho vedením vydali na další cíle naší vycházky.První zastavení bylo U Obřích postelí,je to shluk žulových balvanů z nichž největší se jmenuje Duchna a má délku asi 6m, dále jsme pokračovali kolem hájenky Katovna do Zdechovic. Dominantou obce je klasicistní zámek ve středu obce obklopují ho park a v něm jsou další památky.Po krátkém občerstvení jsme pokračovali kolem kostela Sv.Petra a Pavla z r. 1150 do osady Zbraněves a odtud jsme došli k Petrově šlápotě dle pověsti otisk bosé nohy sv.Petra – léčivá voda.Dále jsme pokračovali kolem sadů do Horušic. Byl odtud krásný výhled do krajiny a na Kutnou Horu. Ušli jsme asi 8km. Prožili jsme zajímavou a nezapomenutelnou vycházku.

Trasa: 8km
Vedoucí akce : Václav Merta