Velikonoce tomíků v Plzni.

Letošní velikonoce děti z turistického oddílu mládeže (zkráceně tomíci) vedeném Janou Liberskou strávily poznáváním Plzně a jejího okolí. Odjíždělo se již ve středu podvečer. Cílem byla skautská klubovna v Plzni. Vytápěná, vybavená kuchyňkou a vybavením pro vlastní vaření s okolním pozemkem dostatečně velkým pro hry i posezení u ohně. Vzhledem k očekávanému chladnému počasí to byla ideální základna, kde bylo možné se v případě nouze usušit a přespat v teple.

A bylo co poznávat. Okolí Plzně je plné nádherné přírody, kam se lze dostat i přes velikost města celkem pohodlně městskou dopravou. A tak v programu byl nejen výlet do přírody s opékáním buřtů, ale i návštěva dalších zajímavostí.

Výstava vojenské techniky pod širým nebem ve Zruči u Plzně s možností prolézt si tank nebo obrněný transportér především pro kluky není k vůbec k zahození a to i přes nerudného správce, který měl představu, že pokud děti prolézají vojenskou techniku, tak by to měli vedoucí dělat s nimi.

Technománie, moderní interaktivní vzdělávací centrum pak zaujala nejen děti, ale i vedoucí. To za jejich dětství nebývalo. Nejen oni si mohli ověřit, zda ve škole pouze nešprtali fyzikální vzorečky, ale také zda pochopili podstatu fyzikálních dějů. Ideální místo pro budoucí přírodovědce, kteří se jednou budou ptát: „Proč to funguje?“ i pro budoucí techniky, kteří se budou ptát: „Jak to funguje?“. Místo vhodné i pro budoucí filosofy a politology, kteří se budou ptát: „Ty hranolky si dáte s kečupem nebo s tatarkou?“. Bufet fungoval perfektně.

Stihlo se toho víc. Jedno rozbité čelo, které místní chirurgové brilantně sešili několika stehy. Návštěva posvátného stánku zvaného McDonald´s, kdo tam nebyl a nedal si tamní karbanátek v housce není in. I práce v kuchyňce se po večerech nezastavila. Řízky, čína, kuřecí vývar a jiné laskominy z Janiny kuchyně vzaly rychle za své. Maminky doma se budou muset hodně snažit, aby odolaly nově vzniklé konkurenci.

Návrat byl v neděli večer k radosti dětí a ke smutku rodičů. Pondělní návštěva Sedlecké pouti totiž bude podstatně dražší než čtyřdenní výlet do Plzně.

Jaroslav Liberský